Awards

Michael ThomasMemorial Award

Criteria
This award recognises a member that contributes to a show in a manner that reflects the Quiet Achiever attitude of the late Michael Thomas. This member provides services beyond the role they play, or the production position they hold. They complete these additional tasks in a friendly manner and do so without expectation of reward. A true Quiet Achiever.

Nomination
A person is nominated by the Director of each show during the past year (September to September).

Determination of winner
These nominations are gathered together by the committee and voted on as to who best reflects the qualities of the Award.

Presentation
Nominations (and reason for nomination if applicable) announced by the current President at AGM and Award announced and presented by Michael Thomas's family (or a representative of their choosing), at the AGM.

AwardRecipients

2015 Rachel Thornton
2013 Martine Griffiths
2012 Adam Salter
2011 Judy Satrapa
2010 Phillip Fernandez
2009 Kirsten Duncan
2008 Jennie Norberry
2007 Daniel Arquero
2006 Elissa Singer
2005 Brandon Girvan
2004 Brian Kavanagh
2003 Lidia Samcewicz-Parham
2002 Stephanie McKenna
2001 Jordan Kelly
2000 Linda Smillie
1999 Andrew Clucas
1998 Rodwell Faulkner

TheAshes

Criteria
This award recognises a dedicated member who has committed their time and expertise beyond a particular show, in support of the company of PHOENIXPLAYERS in their endeavours to provide theatrical opportunity and experience to the community. The Ashes award recognises the contribution of those hard working people behind the scenes, without which our shows would just not be possible.

Nomination
Nomination not required.

Determination of winner
Awarded by the Committee for that year (September to September)

Presentation
Presented by the current President at the AGM.

AwardRecipients

2015 Jennie Norberry
2014 Sean Ladlow
2013 Kelda McManus
2012 Gaby Schmid
2011 Pam McManus
2010 Jennie Norberry
2009 Nola Russell
2008 Chris Donohue
2007 Thompson Quan Wing

The Chris BoyldewMemorial Award

Criteria
The Phoenix Players committee is pleased to announce in 2009 a new memorial award to acknowledge the contribution of one of our life members, Mr Chris Boyldew.

Chris was an inaugural member of Phoenix Players. He was our first president and directed our first show Salad Days. Chris continued to support the company as a performer, set builder and avid fundraiser. His enthusiasm and passion for theatre was integral to the development of Phoenix Players as a company.

As Chris was so involved in musical comedy and supported new and up and coming members it is fitting that this award acknowledges youth achievement in musical comedy.

Nomination
Nomination not required.

Determination of winner
Recipients of this award are decided by the Committee for that year (September to September)

Presentation
Presented by Eileen Boyldew at the AGM.

AwardRecipients

2015 Jenny Tabur
2013 Lara Niven
2012 Nicola Hall
2011 Pierce Jackson
2010 Chris Magarry
2009 Elizabeth Jackson

CanberraCritics' CircleAward

2015

Will Huang was awarded a Canberra Critics' Circle Award "For his outstanding performance as Dick in the musical High Fidelty for Phoenix Players".

2010

Phoenix Players and Supa Productions were recognised with a Canberra Critics Circle Award for their 2010 production of Miss Saigon. The Award had the following citation:

Canberra Critics Circle Award For Musical Theatre Presented to SUPA Productions and Phoenix Players

For their outstanding production of “Miss Saigon”, directed by Kelda McManus, which with limited resources cleverly succeeded in capturing the sweep and drama of a difficult and demanding musical.

Canberra AreaTheatre Awards

AwardsReceived

Award

Production

Year

Recipient

Judges Choice Award "For their well-designed, easily readable and interesting program that suited the period of How to Succeed in Business Without Really Trying" How to Succeed in Business Without Really Trying 2012  
Best Actress in a Leading Role in a Musical Miss Saigon 2009 Jacinta Le as Kim
Technical Achievement Miss Saigon 2009 James McPherson for sound design
Best original work It was that way when I got here 2008 Andrew Hackwell and Jonathon Flack
Best Variety Performance by an Individual or Ensemble Eurobeat - Almost Eurovision 2007 Tim Sekuless for his roles in Estonia, Russia and Sweden.
Best Variety Show Eurobeat - Almost Eurovision 2007  
Best Chorus Little Shop of Horrors 2005  
Best Musical Seussical 2005  
Best Actor in a Leading Role (Musical) Seussical 2005 Adam Moynihan
Best Director of a Musical Seussical 2005 Belinda Anyos
Best Set Designer (Musical) Seussical 2005 Belinda Anyos and Lyndelle Ramsay
Best Supporting Actress in a Musical Guys and Dolls 2004 Emma White
Best Costumes Wind in the Willows 1999 Margaret Prideaux
Magic Moment
the appearance of the ghost
Cinderella 1997 John Alsford, James Stone, Conrad Farrell
Best Set Alice in Wonderland 1996 James Stone
Best Costumes Alice in Wonderland 1996 Margaret Staines

AwardNominations

Award

Production

Year

Nominee(s)

Best youth actress in a leading role in a musical Annie 2013 Lydia Milosavljevic
First time directing and creative PR leading up to production How to Succeed in Business Without Really Trying 2012 Richard Block
Best actress in a leading role in a musical How to Succeed in Business Without Really Trying 2012 Vanessa De Jager
Best Costume Designer for a Musical The Wizard of Oz 2011 Jennie Norberry, Gemma Nicholls, Lyndelle Ramsay, Christine Pawlicki and Kelda McManus
Technical Achievement: The storm, The Wizard Of Oz, Phoenix Players, Canberra The Wizard of Oz 2011 The production team
Best Actor in a Featured Role in a Musical The 25th Annual Putnam County Spelling Bee 2011 Blake Appelqvist as William Barfée
Best Actor in a Featured Role in a Musical The Wizard of Oz 2011 Cameron Boxall as Scarecrow
Best Costume Designer for a Musical The Best Little Whorehouse in Texas 2010 Christine Pawlicki
Best Ensemble in a Musical The Best Little Whorehouse in Texas 2010 The men's chorus
Patricia Kelson Encouragement Award, For achievement in direction of The Aristocats Kids, Phoenix Players The Aristocats Kids 2010 Ylaria Rogers
Best Production of a Musical Miss Saigon 2009  
Best Director of a Musical or Variety Show Miss Saigon 2009 Kelda McManus
Best Musical Director Miss Saigon 2009 Andrea Clifford
Best Actress in a Leading Role in a Musical Miss Saigon 2009 Jacinta Le as Kim
Best Actor in a Leading Role in a Musical Miss Saigon 2009 Dean Salonga as The Engineer
Best Actress in a Featured Role in a Musical The Lion, the Witch and the Wardrobe 2009 Natalie Whalley as Lucy Pevensie
Technical Achievement Miss Saigon 2009 James McPherson for sound design
Best Lighting Designer Miss Saigon 2009 Chris Neal
Best Set Designer for a Musical Miss Saigon 2009 Brian Sudding and Kelda McManus
Best actress in a leading role in a musical It was that way when I got here 2008 Jane Kellett as Francha Hollenbrackenhoffa
Best choreographer A Chorus Line 2008 Amy Fitzpatrick
Best musical director A Chorus Line 2008 Andrea Clifford
Best variety performance by an individual or ensemble Eurobeat - Almost Eurovision 2007 Max Gambale and Michelle Klemke as Sergei and Boyka
Best actress in any role in a school or youth play Alice in Wonderland 2006 Chelsea Needham
Best actress in any role in a school or youth play Alice in Wonderland 2006 Justine Ramsay
Best actress in any role in a school or youth play Alice in Wonderland 2006 Ali Van Der Zwan
Best actor in any role in a school or youth play Alice in Wonderland 2006 Brandon Girvan
Best actor in any role in a school or youth play Alice in Wonderland 2006 Nyasha Nyakuengama
Best production of a school or youth play Alice in Wonderland 2006  
Best original work Alice in Wonderland 2006 Belinda Anyos
Best costume designer (Musical) Alice in Wonderland 2006 Lyndelle Ramsay
Best actor in a leading role (Musical) Little Shop of Horrors 2005 David Evans
Best actress in a leading role (Musical) Little Shop of Horrors 2005 Amy Dunham
Best actress in a supporting role (Musical) Little Shop of Horrors 2005 The Ronnettes
Best musical Little Shop of Horrors 2005  
Best director of a musical Little Shop of Horrors 2005 Kelda McManus
Best choreography Little Shop of Horrors 2005 Annette Sharpe
Best set Little Shop of Horrors 2005 Jansson Janus Antmann
Best school/youth play The Witches 2005  
Best actor in a leading role (Musical) Seussical 2005 Aaron Grainger
Best actress in a leading role (Musical) Seussical 2005 Helen Perris
Best chorus Seussical 2005  
Best musical director Seussical 2005 Graham Magarry
Best costumes Seussical 2005 Janette Humphrey
Best actor in a musical Annie 2004 Danny O'Neill
Best actress in a musical Annie 2004 Annie Paterson
Best ensemble Annie 2004 The Orphans
Best supporting actor in a musical Guys and Dolls 2004 Jamie Swann
Best choreography Guys and Dolls 2004 Belynda Buck and Emma Nikolic
Best supporting actor in a musical The Lion, The Witch and the Wardrobe 2002 Toby Francis
Best supporting actress in a musical The Lion, The Witch and the Wardrobe 2002 Tallay Wickham
Best actress in a play Arsenic and Old Lace 2001 Janine O'Dwyer
Best supporting actor in a play Arsenic and Old Lace 2001  
Best costumes in a play Arsenic and Old Lace 2001  
Best supporting actor in a musical Half a Sixpence 2000 David Cannell
Best musical Return to the Forbidden Planet 2000  
Best actor in a musical Wizard of Oz 2000 Joe Dinn
Best supporting actress in a musical Wizard of Oz 2000 Marge Cassidy
Best Musical Wizard of Oz 2000  
Best Director of a Musical Wizard of Oz 2000 David Cannell and Kelda McManus
Best Choreography Wizard of Oz 2000 Jordan Kelly
Best Costumes Wizard of Oz 2000 Melissa Lee
Best Actor in a Musical Wind in the Willows 1999 Robert Beaumont
Magic Moment Wind in the Willows 1999 David Cannell’s appearance as the Horse
Technical - for makeup Wind in the Willows 1999 Deborah Charlton
Best Costumes Bugsy Malone 1998 Margaret Prideaux
Best Actor in a Musical State Fair 1998 Steve Herczeg
Best Actress in a Musical State Fair 1998 Libby Warren
Best Director of a Musical Oh What A Lovely War 1998 Barbara Denham
Best Actress in a Musical Calamity Jane 1997 Erica Bowron
Best Supporting Actress in a Musical Calamity Jane 1997 Judy Satrapa
Special Award for Achievement for taking
over the main role at such short notice
Calamity Jane 1997 Erica Bowron
Best Supporting Actress in a Musical Cinderella 1997 Janine O'Dwyer
Best Set Cinderella 1997 James Stone
Best Costumes Cinderella 1997 Renee Denham
Best Musical Leader of the Pack 1997  
Best Musical Director Leader of the Pack 1997 Garrick Smith
Best Choreography Leader of the Pack 1997 Natalie Antoine
Best Actress in a Musical Leader of the Pack 1997 Susannah Gallie
Best Supporting Actor in a Musical Alice in Wonderland 1996 Andrew Clucas
Best Supporting Actress in a Musical Alice in Wonderland 1996 Janine O'Dwyer
Best Supporting Actress in a Musical Oliver! 1996 Barbara Denham

Festival ofOne Act Plays

AwardsReceived

Award

Production

Year

Nominee(s)

Adjudicators Encouragement award Thirty Minutes to Charlie 2008 Sean Ladlow

AwardNominations

Award

Production

Year

Nominee(s)

Best actor in a comedy Thirty Minutes to Charlie 2008 Sean Ladlow
Best director of a comedy Thirty Minutes to Charlie 2008 Nick Leon
Best comedy production Thirty Minutes to Charlie 2008  
Best Characterisation Last Panto in Canberra 2005 Joanna Lawrence
Best Costumes Last Panto in Canberra 2005 Janette Humphrey